Vystavování PN (pracovní neschopnosti)
Dle zákona 187/2006 Sb má povinnost vystavovat a vést neschopenky ten ošetřující lékař, který pacienta vyšetří a rozhodne o pracovní neschopnosti, dále pak jej má pro dané onemocnění v péči (léčí a kontroluje jej atd.).
(příklady: s úrazem vede pracovní neschopnost traumatolog, s nemocným kloubem ortoped, s psychiatrickým onemocněním psychiatr a tak podobně(..
Tedy praxe, kdy například specialista provede vyšetření (ošetření), ovšem s rozhodnutím o vydání neschopenky odkáže na registrujícího praktického lékaře je v rozporu se zákonem.
Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost v případě, kdy není pro dané onemocnění ošetřujícím lékařem. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou odbornost.
Výše uvedené bylo opakovaně potvrzeno stanovisky Ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení, České lékařské komory a Sdružení praktických lékařů ČR.
Upozornění pro pacienty:
Od 1. 1. 2020 platí novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, která zavádí elektronickou neschopenku.
Tento zákon zároveň stanoví povinnosti a oprávnění lékařů v souvislosti s vystavováním a vedením dočasné pracovní neschopnosti a ukládá sankce za jejich porušení.
Pravidla pro vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti:
• Povinnost vystavit neschopenku má ten lékař, který svým vyšetřením zjistil, že zdravotní stav pacienta neumožňuje vykonávat jeho práci.
• Toto platí pro lékaře všech odborností (ambulantní specialista, lékař v nemocnici atd., výjimkou je lékařská pohotovostní služba a záchranná služba).
• Povinen vést pracovní neschopnost má ten lékař, který pacienta pro dané onemocnění léčí, určuje termíny kontrol atd. (ošetřující lékař).
• Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost v případě, kdy není pro dané onemocnění ošetřujícím lékařem. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou odbornost.
• Pokud jste byli posláni do naší ordinace jiným lékařem, který Vás pro dané onemocnění léčí, pouze kvůli vystavení neschopenky, nemůžeme Vám vyhovět.
• Nežádejte po nás, abychom porušovali zákon a riskovali sankce.
• Lékař, který Vás k nám posílá, nesplnil svou zákonnou povinnost. V rozporu se zákonem Vás nutí zcela zbytečně ztrácet čas cestou a čekáním v naší ordinaci.
Výše uvedené vyplývá z platného zákona č. 187/2006 Sb., a bylo opakovaně potvrzeno stanovisky Ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení, České lékařské komory a Sdružení praktických lékařů ČR.